آشنایی با اندام مصنوعی

 پروتز یا اندام مصنوعی وسیله ای که جایگزین اندام میگردد تا کارکرد آن اندام را بر عهده بگیرد . پروتز ها کارهای گسترده ای از انجام کار اندام از دست رفته یا پوشش زیبایی برای اندام ایجاد میکنند. به صورت سنتی پروتز ها به عنوان دست و پای مصنوعی شناخته می شدند اما امروزه پروتز ها کارکرد های زیبایی نیز دارند به عنوان مثال پروتز های بینی ، پروتز گوش برای افرادی که بافت اندام صورت را  از دست داده اند بیشتر کارکرد زیبایی دارد با این حال پرتز های دیگری مانند پروتز های سینه امروز رواج پیدا کرده است که برای قرار گیری نیاز به جراحی دارد. 

 

پروتز تنها دست و پای مصنوعی نیست ، بلکه کارکرد های وسیع تری داردمانند: دریچه های قلب مصنوعی یا پروتز های زیبایی 

 

چه کسانی پروتز ها  را می سازند ؟ 

پروتز های اندام ( دست و پا ) و پروتز های زیبایی صورت ( بینی و گوش مصنوعی ) توسط دسته ای از متخصصین ارتوپدی فنی ( ارتز و پروتز ) که بنام پروتزیست نیز شناخته می شوند ، ساخته می شود. همچنین مشاوره و انتخاب بهترین پروتز برای توانخواه نیز توسط این متخصصین معرفی می گردد. 

 

چه کسانی به پروتز اندام نیاز دارند ؟

بعضی بیماری ها و حوادث سبب می شود فرد قسمتی یا تمام یک اندام خود را از دست بدهد که این خود فرد را به داشتن اندام مصنوعی برای مستقل زیستن نیازمند میکند. بیشترین عامل از بین رفتن اندام در افراد :

  • دیابت 

  • تصادف

  • بیماری های عروقی 

  • سوختگی 

  • سرطان 

  • مشکلات مادرزادی اندام 

 

انتخاب پروتز اندام مناسب 

امروزه به سبب پیشرفت در ساخت اندام های مصنوعی طیف گسترده ای از انتخاب پروتز مناسب برای افراد وجود دارد با این حال پروتز ها از لحاظ تکنولوژی کاربرد های متفاوتی دارند امروزه حتا افراد با پروتز ها می توانند کوه نوردی و اسکی نیز انجام بدهند اما غیر از تکنولوژی ساخت برای انتخاب پروتز سن ، بیماری های زمینه ای مثل دیابت و آمادگی باقی مانده ی اندام برای پذیرش پروتز نیز در نظر گرفته شود. 

 

 

انواع پروتز های اندام 

پروتز های اندام به دو دسته پروتز  های :۱. پا و ۲. دست تقسیم می شوند . همچنین پروتز ها بر اساس میزان قطع شدگی اندام تقسیم بندی می شوند مانند پروتز های زیرآرنج ، پروتز های قسمتی از دست مانند انگشتان یا در پروتز های پا پروتز های زیر زانو و بالای زانو را داریم.

 

اجزای پروتز 

 

1.رابط  

بخشی از پروتز که پروتز را روی بدن نگه می دارد این بخش می تواند شامل کمربند یا سوپاپ مکش باشد.

2.اجزا 

اجزای درونی پروتز شامل جایگزین ها ی  مفاصل و استخوان  و عضلات می باشد.

3.پوشش 

شامل لایه  ای از جنس فوم یا جنس های دیگر که بخش ظاهری پروتز را می سازد و جنبه ی زیبایی دارد .

 

ماندگاری و طول عمر پروتز 

موارد زیادی در طول کارایی وماندگاری پروتز موثر است که در حال رشد بودن باقی مانده ی اندام و جنس یا تغییرات شکل بافت باقی مانده ی عضو از اصلی ترین مواردی است که باید به ان توجه داشت همینطور در صورت ایجاد ناراحتی و درد در محل پروتز این موراد باید با متخصص ارتوپدی فنی در میان گذارده شود .

برچسب ها:

ثبت نظراتنظرات کاربران